Ako vybaviť postieľku pre novorodenca?

Vybavenie postieľky pre novorodenca je základnou úlohou pre zaistenie bezpečnosti, pohodlia a pohody dieťaťa. Veľa rodičov túto povinnosť zanedbáva a zabúdajú na základné veci, ktoré sú potrebné preto, aby dieťatko spalo zdravo a vstávalo šťastné.

Termín príchodu z pôrodnice sa blíži a vy stále nemáte doma pripravené všetko zo zoznamu? Nebojte sa, tu je pár tipov ako si vybaviť postieľku pre váš malý poklad.

1. Vyberte si bezpečnú postieľku:

Uistite sa, že postieľka spĺňa aktuálne bezpečnostné normy. Hľadajte postieľku, ktorá bola schválená príslušnými bezpečnostnými organizáciami.

Skontrolujte, aby tyče postieľky neboli od seba príliš vzdialené. Vzdialenosť tyčiek nesmie byť väčšia ako 7,5 cm, pretože tu hrozí zakliesnenie hlavičky. A naopak, nesmie byť menšia ako 2,5 cm, to predstavuje nebezpečenstvo zaseknutia nožičky. 

Veľkosť detských postieľok sa odvíja od štandardných rozmerov matracov – 120 x 60 cm a 140 x 70 cm.

Postieľka musí stáť pevne na podlahe, najlepšie ak ju umiestnite ďalej od okien a radiátorov. Keď príde na rad voľba materiálu vsaďte na osvedčené drevené postieľky s nezávadnou povrchovou úpravou.

Udržujte postieľku bez hračiek, nárazníkov a akýchkoľvek predmetov, ktoré by mohli brániť vášmu dieťaťu pri dýchaní.

2. Správny matrac:

Podľa štúdií priemerná doba spánku novorodenca je približne 20 hodín. Preto si postieľka pýta kvalitný a pevný matrac, ktorý tesne zapadne do rámu postieľky. Medzi matracom a bočnicami postieľky by nemali byť žiadne medzery.

Tip: Zatlačte na matrac rukou, ten by mal rýchlo získať späť svoj tvar. Matrac, ktorý si zachováva priehlbinu, môže byť príliš mäkký.

Vyberte si matrac vyrobený z bezpečných a netoxických materiálov. Ak máte obavy z alergénov, alebo chemikálií sú k dispozícii organické a hypoalergénne matrace.

3. Bavlnená posteľná bielizeň:

Prvý rok sa vyhýbajte používaniu prikrývok, vankúšov alebo plyšákov v postieľke. Tie môžu predstavovať nebezpečenstvo udusenia. Namiesto prikrývok zvážte použitie spacieho vaku, alebo nositeľnej deky, aby bolo vaše dieťa v teple.

Ak už sa rozhodnete pre posteľnú bielizeň použite priliehavú plachtu do postieľky, ktorá je navrhnutá tak, aby tesne priliehala na matrac. Nepoužívajte voľné alebo príliš veľké plachty.

Vyberte si prikrývky vyrobené z priedušných a mäkkých materiálov, napríklad bavlna. Tento materiál je šetrný k citlivej detskej pokožke a umožňuje dobrú cirkuláciu vzduchu.

Hľadajte prikrývky, ktoré sa ľahko čistia. Odolné prikrývky, ktoré možno prať v práčke, vám uľahčia život ako rodiča. Pri výbere prikrývok pre bábätko uprednostňujte bezpečnosť, pohodlie a praktickosť. Ako vaše dieťatko rastie, jeho potreby prikrývok sa môžu meniť, preto je dobré mať po ruke rôzne prikrývky, ktoré vyhovujú rôznym situáciám a ročným obdobiam.

4. Mantinely, alebo hniezdo?

Bezpečnostný prvok, ktorý aj v postieľke dobre vyzerá je určite takzvaný mantinel. Dodáva sa z rôznych materiálov, najčastejšie z bavlny. Množstvo rodičov uprednostňuje látkové poťahy, pretože sú mäkké a dajú sa ľahko sňať a vyprať. Na upevnenie sa využívajú spravidla šnúrky, ktoré sú vysoko praktické.

Mantinel udržiava novorodenca v bezpečí pred buchnutím si hlavičky do postieľky, a taktiež chráni dieťa pred prievanom. Okrem klasických rovných mantinelov prišla na trh aj novinka v podobe pletených vrkočov. Sú vyrábané z mäkkého bavlneného materiálu a antialergickej výplne.

Medzi mamičkami je hniezdo v dnešnej dobe veľmi populárne. Pre dieťatko poskytujú útulné a bezpečné miesto. Asi najbežnejšie, a zároveň najpredávanejšie, je bavlnené hniezdo. Oproti mantinelu si hniezdočko viete vziať aj na cesty, napríklad do cestovnej postieľky.

Nezabúdajte, že bezpečnosť a pohodlie vášho bábätka sú pri zariaďovaní postieľky najvyššou prioritou. Upravujte si posteľnú bielizeň a doplnky podľa toho, ako vaše dieťa rastie a menia sa jeho potreby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

[]